prev next

Müzik eğitimine 1992 yılında İstanbul üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müzik Bölümü Flüt Sanat dalında Halit Turgay ile başlayarak eğitimine mezun olduktan sonra Köln Müzik Akademisi’nde Dünyaca ünlü flütist ve eğitmen Prof.Robert Winn ile devam eden sanatçı, Akademiden “Künstleriche Enstrumantalaussbildung” Diploması ile bir çok tavsiye ve referans ödülleri ile mezun olmuştur. TEV üstün başarı ödülü,Trakya Üniversitesi Oda Müziği yarışması ödülü ve 2.Ulusal Cahit Koparal Flüt yarışması 2.cilik ödülü bunlardan bazılarıdır. Klasik kariyerinde dünyaca ünlü bir çok flütistle çalışma şansını yakalamış, Aurele Nicolet,Jenavive Amar,William Bennet,Michael Faust,Emmanuel Pahud gibi dunyaca ünlü flütistlerle Masterclass ve Workshop çalışmaları gerçekleştirmiştir. İ.Ü.Devlet konservatuvarı öğrenci orkestrası,İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası,Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası,Şişli Senfoni Orkestrası,Köln gençlik opera gibi sayılabilecek orkestralarla İstanbul Müzik festivali,Bonn Beethovenn Festivali, gibi dünyanın önde gelen festivallerinde solo flüt ve solistlik çalışmaları ile yer almış, 2006 yılında Almanyadaki eğitimini tamamlayarak yurda dönmüş ve 2010 yılında Yüksek Lisans Eğitimini İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde “Flütün Entonasyon Problemine Yönelik Teknik Çalışmalar”adlı tez konusu ile tamamlamıştır.
Eren Coşkuner’in, klasik eğitimi süresince çok küçük yaşlardan beri ilgi duyduğu Etnik,Rock,Fusion,Latin gibi stiller, daima yenilikçi ve müziğine devamlı bir şekilde yeniyi katma düşüncesi ile kuramsal yaklaşımları, daha özgürlükçü bir kavram ile birleştirme arzusunda oluşu sebebi ile kendisini Caz stiller ile daha çok tanıştırarak benimsemesine etken oldu. Tutku duyduğu Caz müziğine Almanyada klasik kariyerini sürdürürken bir yandan doğaçlama, Caz müziği teorisi,Doğaçlama ve Armoni gibi dersleri alıp, bir çok bestesi ile de etkinliklere katıldı.Ayrıca bir çok Workshop, Jam Session ve aktif sahne performanslarıylada kendisini geliştirme imkanı buldu.Türkiyeye döndükten sonra bu alandaki çalışmalarını dahada arttırarak kendi proje grubu ile kazandığı İstanbul Caz Festivali Genç Caz seçmeleri ile birlikte çeşitli caz klüplerinde kurduğu proje grup ve gruplarla performanslarına devam etti.
Yenilikçi bir çizgi ile Flütün caz müziği ile daha çok tanışması, flüte ve müziğe modern tekniklerle yeni ifade ve müzikler katabilmek arzusu ile yola çıktığı  farklı bir misyon edindirebilmesi ebilmesi açısından kendi muziklerinden oluşan çalışmaları ışığında 2013 yılında Gri Plak etiketiyle yayınlanan ve çoğu kendi bestelerinden oluşan Türk Caz tarihinde ilk caz flüt albümü olarak sayılabilecek albümü “The Long Way” i’, Türkiyenin önde gelen Caz müzisyenleri ile piyano ve tuşlularda Ercüment Orkut, Bas gitarda Eylem Pelit ve Davulda Ediz Hafızoğlu ile kaydederek Türk caz tarihinde önemli bir adım attı. Albümü “The Long Way” Amerikada WDRT radyolarının programlarında Listelere girerek elde ettiği başarı ile büyük önem elde etti.Projesi ile 18. Uluslararası Ankara Caz Festivali, Bulgaristan, Perelik Eco Jazz Festivali, Kosova, Turkisch Jazz Festivali, Bakü, Azerbaycan Bakü caz festivali gibi sayılabilecek önemli festivallerde Türkiyeyi temsil etti.

 Aktif sahne müzisyenliğinin yanı sıra aynı zamanda eğitmenlik yönü ile de ön plana çıkan sanatçı, Uzun yıllarca aldığı Piyano ve Teori egitimi ile de ilgili olarak aktif performanslarının ve seminerlerinin yanısıra, Akademik ve Teorik çalışmalar ışında 2015-2016 Eğitim dönemide Caz müziğinin dahada geniş kitlelere ulaşması amacı ile başlattığı ve ilk kez Bir Devlet üniversitesinin müzik bölümünün ders programında yer alan “Caz Muziginde Doğaçlamanın Temel İlkeleri” konulu dersi KOÜ, GSF Fakültesi muzik bölümünde başlattı. Bir çok öğrenciye çeşitli kurumlarda Flüt ve Piyano dalında, Teori ve pratik anlamda Klasik ve Caz eğitimi vermekte, ayrıca Doğaçlama ve Performans üzerinede bir çok öğrenci yetiştirmektedir. İlk albümü “The Long Way” ile de Albüm projesi kapsamında Türkiyenin önde gelen bir çok caz müzisyeni ile önemli festival ve Caz klüplerinde çalarak konserlerine yurt içi ve yurt dışı olmak üzere devam etmektedir.2018 yılında, tüm beste ve düzenlemeleri Eren Coşkuner’e ait olan, kayıtları Los Angeles / California'da canlı olarak kaydedilen ikinci albümü "Respective" ,Amerika 'nın ünlü müzisyenleri; Tuşlularda Dennis Hamm, Gitarda dünyaca tanınmış gitarist Mike Miller, Bas gitarda Dan Lutz ve Davulda Chaun Dupre' Horton, ayrıca bir parçada misafir sanatçı olarak Flütist ve Saxophonist Katisse Buchkingham ile Esen Müzik Etiketi adı altında yayınlanarak Dünya Caz Flüt Literatüründe önemli bir yer edindi. 

Flütü ve içindeki tutkuyu müzikleri ile birleştiren; Canlı,Dinamik ve çok yönlü bir müzik anlayışıyla,Flütün Dünya caz tarihindeki yerini sağlamlaştırma arzusunda olan sanatçı, konserlerine yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere devam etmektedir.

ENGLISH

He started his music education in 1992 with the graduate of Halit Turgay in the Department of Music of the State Conservatory of Music at Istanbul State University. He continued his studies with Prof. Robert Winn in Cologne Music Academy and Prof. Robert Winn who is a renowned flutist and educator. He has many recommendations with his "Künstleriche Enstrumantalaussbildung" and graduated with reference awards. TEV Superior Achievement Award, Trakya University Chamber Music Competition Award, and 2nd National Cahit Koparal Flute Competition 2nd prize are some of them. In his classical career he had a chance to work with a lot of famous flutists and performed masterclass and workshop with famous international flutists such as Aurele Nicolet, Jenavive Amar, William Bennet, Michael Faust and Emmanuel Pahud. Istanbul orchestras, Istanbul State Symphony Orchestra, Borusan Istanbul Philharmonic Orchestra, Şişli Symphony Orchestra, Cologne Youth Opera, Istanbul Music Festival, Bonn Beethovenn Festival, and solo flute and soloist workshops in the world's leading festivals , Completed his studies in Germany in 2006 and returned to his home country in 2010. He completed his graduate education in 2010 with the thesis entitled "Technical Studies on the Problem of Flue Entity Problem" at Istanbul University Social Sciences Institute.

Styles such as Ethnic, Rock, Fusion and Latin, which Eren Coşkuner has been interested in since her early years of classical education, have always been innovative and sophisticated in her musical style with the idea of adding new theories and theoretical approaches with a more liberal concept. It was the reason for my introduction by introducing more with styles. While continuing his classical career in jazz music in Germany he became passionate, he took lessons such as improvisation, Jazz music theory, improvisation and harmony, and took part in activities with many composers. In the meantime he was able to develop himself in many workshops, Jam Session and active stage performances. he continued to perform with their project group and won the Istanbul jazz Festival Young jazz auditions with established project groups in various jazz clubs and groups working in this area increasing more after returning to Turkey.

With an innovative line and more familiar with the flute jazz music, and with the desire to add new expressions and music to the flute and the music with the desire to get a different mission out of the way, the works of their own music will be broadcast in 2013 with the label "Gray Plak" the first jazz album can be considered as a flute album on "the Long Way" ', Turkey's leading jazz musicians with piano and keyboards in Ercüment Orkut, registering with Eylem Pelit and Ediz Hafızoğlu on drums in Bass guitar has taken an important step in the history of Turkish jazz. The album "The Long Way" earned great attention with the success of the WDRT radio programs in the USA by entering the Listings. With the project, the 18th International Ankara Jazz Festival, Bulgaria, Perelik Eco Jazz Festival, Kosovo, Turkisch Jazz Festival, Baku, Azerbaijan Baku jazz festival Turkey was represented at major festivals can be considered.

In addition to his active performances and seminars as well as active performances and seminars on the Piano and Theory courses he has taken for many years, the aim of the jazz music in the period of 2015-2016 education to reach even more widespread in the light of Academic and Theoretical studies and started for the first time the lesson on "The Basic Principles of Jazz Music Improvisation in Jazz Music", which is included in the course program of the Music Department of the State University for the first time, in the Music Department of the Faculty of Fine Arts. Many students are studying Flute and Piano at different institutions, teaching Classic and Jazz in theory and practice, and also educating many students on Improvisation and Performance. "The first album," The Long Way "Album project, Turkey's leading a lot of jazz musicians and has won major festival and continue the concert by playing in jazz clubs at home and abroad. In 2018, all the compositions and arrangements belonging to Eren Coşkuner, records The second album "Respective", recorded live by Flutist and Saxophonist Katisse Buchkingham as a guest artist, is featured in Los Angeles / California, Dennis Hamm on Keys, Mike Miller on guitar, Dan Lutz on bass and Chaun Dupre Horton on Drums. Published by Esen Music Label, has taken an important place in World Jazz Flute Literature.

Combining flute and passion music in it; With a lively, dynamic and multi-faceted understanding of music, the artist is in the desire to consolidate its place on the Flame World jazz date, his concerts continue to be domestic and abroad.